ארנב עם ביצים

הי, איזה כיף שאתם פה אתנו ותודה גדולה לעוקבים שלנו😊

יש לי שאלה אליכם: האם כבר הזמנתם טיסה להולנד לחודש אפריל? תיכף תגלו שכדאי מאוד…ועדיין לא מאוחר להזמין!
זאת אכן העונה לגיחה קטנה וחלומית להולנד, ומכמה סיבות: החורף נגמר. הטבע התעורר ומראה עכשיו את כל יופי שלו. קצת גשם. קצת שמש, לא חם מידי. עם קצת מזל, תהנו אפילו מימים שמשיים ממש. הפארקים ברובם כבר נפתחו ואין תורים מטורפים כמו בקיץ. בנוסף, יש את חג הפסחא בדרך ולכן מתקיימים גם המון אירועים מיוחדים בכל המדינה, ולא פחות חשוב מכל הנאמר, מחירי הטיסה עדיין רחוקים מהשיאים הקיציים…אפשר לומר שיש הרבה סיבות טובות למה לטוס להולנד בזמן הקרוב😊

ציפורים מקננות, לבלוב ופריחה עם ריח משכר באוויר, פרפרים מתעופפים סביב…הולנד באביב.

Aglais io
מדורת פסחא. מנהג שקיים בהולנד רק במחוזות המזרחיים

פסחא, או “פאסן” כמו שאומרים בהולנד, נחשב כחג נוצרי, זה ידוע. הנוצרים מבין ההולנדים חוגגים את החג על פי המסורת הדתית שלהם. לרוב ההולנדים, החג מסמל בעיקר סוף שבוע ארוך כי ביום שני אפשר להישאר במיטה😊 לחג גם מאפיינים “פגניים”, כמו למשל מדורות הפסחא. מאפיין זה הינו מקומי ביותר: רק במחוזות מעטים, אלה שבמזרח הולנד, מדורות ענק אלו הן חלק מהחג.

חג הפסחא, על קצה המזלג

 • תאריך החג: 21-22 באפריל. החג תמיד “נופל” על יום ראשון ושני
 • מה חוגגים: הנוצרים מציינים את מותו ותקומתו של ישו.
 • חג הפסחא נחשב כחג החשוב ביותר בנצרות. בכנסיות מתקיימות דרשות מיוחדות.
 • ניקיון יסודי בבתים (“ניקיונות האביב”)
 • אכילת מצות (בהולנד ישנן רק עגולות) – לציון יציאת מצריים, כמו ביהדות.

 • צביעה ואכילת ביצים. האפרוח שיוצא מהביצה, מסמל את ישו שקם לתחייה ויצא ממערת הקבר. מנהג זה קיים כנראה מאז מהמאה ה-4 לספירה: נשים עשירות (שבעליהן היו בעלי אדמות בחברה הפאודאלית), היו מחלקות ביצים לעובדיהן לאחר החורף הקר והמתיש נגמר. חלוקת ביצים על ידי הנשים, הייתה אקט של “פרגון”, אות הוקרה לעמלם הקשה של האיכרים וכתמריץ להמשך עבודה. ביצים במתנה…זה לא נשמע כל כך נדיב היום… :-/
 • דימויים של ארנבים ואפרוחים. דמות הארנב מגיעה מסיפור גותי (גרמני) מיתולוגי. לפי הסיפור, האלה אאוסטרה (מכאן: Easter), אלת האביב והפריון, פעם “איחרה לעבודה” ולא הביאה את האביב בזמן אל העולם. כתוצאה מכך, ציפור אחת כמעט מתה מקור ולא הייתה יכולה לעוף יותר. ללא כנפיים מתפקדות, הציפור הייתה אבודה ולכן, האלה הפכה אותה לארנב. הגיוני לגמרי לא?!

  צרכנות

  בדומה לחג הכריסטמס (אך בקני מידה צנועים יותר), גם חג הפסחא הפך לחגיגה על הארנק של הצרכן. חנויות מושכות קונים עם ביצי שוקולד ענק בחלונות הראווה. גם ארנבונים משוקולד, זרי וסידורי פרחים שזורים ברוח החג, נמכרים בכמויות מכובדות. אם קניתם או קבלתם עציץ או סידור פרחים בתקופת הפסחא, תמצאו בו בדרך כלל ענפי ערבה מפותלים, ביצים צבעוניות או דימויים של אפרוחים או ארנבים קטנים.

  הולנד באפריל 2019

  תהלוכת פרחים

  ב-22.4, מתקיימים, במקומות שונים בהולנד, פסטיבלים מרהיבים הנקראים: “בלומן קורסו” (“תהלוכת פרחים”). אחת מהן נחשבת כתהלוכת הפרחים הרשמית של הולנד. מדובר בתהלוכה הגדולה ביותר באזור שמוכר כמקום גידול פרחי פקעות (Bollenstreek). העגלות בתהלוכה שיעברו על פניכם מודבקים עם מיליוני ראשי פרחים בשלל צבעים. איך אומרים: “ברומה, תתנהג כמו רומאי”. “בהולנד, תראו תהלוכת פרחים”. אין דבר יותר הולנדי מתהלוכת הפרחים:-) 

  קונצרט

  ברוב העיירות הגדולות, מבצעות התזמורות בתקופה זו את הקונצרט: ה-מטאוס פסיון. הקונצרט נכתב על ידי יוהאן סבסטיאן בך בשנת 1727. הקונצרט מבוסס על הסיפור העיקרי מתוך הברית החדשה,: צליבתו, מותו ותקומתו של ישו . לרכישת כרטיסים באמסטרדם.

 

 • פסטיבל ה-“פאס פופ”

  כמובן לא כולם אוהבים מוסיקה קלאסית, כך שטוב שבתאריכים 19-21.4, יתקיים פסטיבל עם סוג אחר לגמרי של מוסיקה, פסטיבל ה-, פאס-פופ. פסטיבל ענק ומטורף עם הרבה להקות על מספר במות.

  מלך הולנד: ווילם-אלקסנדר

יום המלך – 27.4

יום חג שכלל לא קשור לחג הפסחא, אבל מתקיים בפחות משבוע אחרי: יום הולדת מלכותי הולנדי. ווילם-אלכסנדר חוגג, יחד עם כל המדינה את יום הולדתו. אם תגיעו לביקור בחג הפסחא, אפשר לשלב אירוע שמח בקלות. לאחר כמה דורות של מלכות, יש להולנד כרגע מלך ולו אישה ושלוש בנות. כל שנה ביום הולדתו, המלך מבקר, יחד עם משפחתו, עיר אחרת בהולנד וחוגג עם תושביה את יום הולדתו. מכל רחבי הולנד, אנשים מגיעים אל העיר הנבחרת כדי לחגוג ולשמוח יחד. השנה, העיר שתארח את המשפחה המלכותית, הינה אאמרספורט ששוכנת במרכז הולנד. העיר תכין שלל של פעילויות שמראות את הייחודיות שלה מבחינת טכנולוגית, חברתית, אמנותית ועוד. ניתן להגיע ליום ההולדת, ועם הרבה מזל, ללחוץ את ידו של המלך, המלכה או הנסיכות, ולהחליף איתם כמה מילים. כל העיר תהיה כתומה (על פי שם המשפחה המלכותית – וואן אורנייה (של כתום), ותראו גם המון דגלי אדום-לבן-כחול מתנופפים על הבתים. מסעדות ופאבים מגישים בדרך כלל מנות מיוחדות, וברחובות מתקיימים משחקים, ירידים, הופעות רחוב, מופעים ועוד המון. זאת סיבה למסיבה, לקהל ולמלך ומשפחתו! סרטון קטן להמחשה של יום המלך לפני שנה.

 

עד כאן הפוסט שלנו עם רעיונות לביקור באפריל בהולנד. אם תרצו לקרוא על עוד רעיונות,
או אם יש לכם שאלה, אנחנו כאן כמובן:-)

מאחלות טיול נעים – לאן שתיסעו!
פטרה וג’ניפר

 

Leave a Reply

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of